Tarımsal Hibe Ve Destekler

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) tarım sektöründe ve kırsal alanda faaliyet gösteren üreticilere, özel sektöre ve potansiyel yatırımcılara destek vermek için proje başvurusunun üçüncü çağrı ilanına çıktığı bildirildi. Başvuruların 10 Ocak 2012’de sona ereceği belirtildi.

 

TKDK İl Koordinatörü Metin Şehitoğlu, Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde onaylanan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programının uygulanmasıyla, AB hibe fonlarının, hazırlanan projeler karşılığında ve sözleşmelerine uygun olarak kullandırılacağını söyledi. TKDK İl Koordinatörlüğü’nde bir basın toplantısı yapan Metin Şehitoğlu, birinci çağrı döneminde kabul edilen başvuruların, il koordinatörlüğündeki değerlendirmelerinin tamamlandığını ve ikinci çağrı döneminde kabul edilen başvuruların incelemesine devam edildiğini ifade etti. Birinci ve ikinci çağrı ilanı dönemlerinde başvuru imkanı bulamamış yatırımcılar için TKDK’nın 17 Ekim 2011 Pazartesi günü üçüncü başvuru çağrı ilanına çıktığını belirten Şehitoğlu, “Bu çağrı ilanı kapsamında desteklenecek tedbirler ve alt tedbirler bazında toplam destek bütçesi 106 milyon 20 bin euro’dur. Bu da Türk Lirası olarak yaklaşık 270 milyon TL değerinde bir tutara karşılık gelmektedir” dedi.

 

Şehitoğlu, üçüncü başvuru çağrı ilanı kapsamında Afyonkarahisar’da yatırım alanlarının, alt tedbirler ve alt tedbir bazında dağıtılacak toplam destek bütçesinin 73 milyon 279 bin 200 euro, Türk Lirası ile de yaklaşık 185 milyon TL olduğunu açıkladı.

 

Başvuruların 19 Aralık 2011 tarihinden itibaren, TKDK Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü tarafından kabul edilmeye başlanacağını açıklayan Şehitoğlu, şu ifadelere yer verdi: “Başvuruların son teslim tarihi 10 Ocak 2012, saat 18.00’dir. Bu çağrı için son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. Tabi burada vurgulanması gereken önemli bir nokta ise bu bütçelerin sadece Afyonkarahisar ili için ayrılmış bir bütçe olmadığıdır. Bu bütçe AB komisyonu tarafından akredite olmuş İl Koordinatörlüklerimiz için tahsis edilmiş ortak bir kaynaktır. Bu noktada en nitelikli ve sürdürülebilir projeler ve iller bu bütçeden daha fazla kaynak alacaktır. Yani bunu iller ve projeler yarışıyor olarak da nitelendirsek yanlış olmaz.”

 

Projeler Ciddiyetle Hazırlanması Gerekiyor

 

Üçüncü başvuru çağrı döneminde yer alan bütçeden en yüksek pay alan ilin Afyonkarahisar olması için çalışmalarının gece gündüz devam ettiğini aktaran Şehitoğlu, “Başvuru yapmayı düşünen ilgililer en doğru bilgilere ulaşmak, kurumumuzun istediği formatta başvuru paketi hazırlamak için İl Koordinatörlüğümüz yardım masasından her zaman bilgi alabilirler. Bu noktada kaliteli, nitelikli proje hazırlamak önem arz etmektedir. Ciddi olarak hazırlanmayan projeler ilimizin AB fonlarından yeterli derecede faydalanamamasına neden olacaktır. Bu noktada mevcut danışman ofislerin ciddiyetle proje hazırlamaları gerekmekte ve ilimizin proje hazırlama potansiyelinin yükselmesi için yeni danışman ofislere de ihtiyaç duyulmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Bir çağrı döneminde ciddiyetle çalışan bir danışmanlık ofisinin en fazla 4-5 proje hazırlayabildiğini belirten Şehitoğlu, Afyonkarahisar’ın proje hazırlama potansiyelinin gelişmesi açısından danışman ofislerin sayısının artması ve nitelikli proje hazırlamalarının çok önemli olduğunu ifade etti.

 

İl Koordinatörlüğü’ne her çağrı dönemde başvuru sayılarının arttığına dikkat çeken Şehitoğlu, “İlerleyen dönemlerde daha fazla proje sunulmasıyla projeler birbirleriyle yarışacaktır. Bu kapsamda erken dönemlerde başvuru yapılması başvuru sahibinin avantajına olacaktır. Başvuru sahipleri, proje teslimi için son günleri beklememesidir. Erken başvuru yapan başvuru sahipleri projelerin sıralamasında puanları eşit olduğunda avantaj sağlayarak diğer başvuruların önüne geçeceklerdir.”

 

Şehitoğlu, başvuru ile ilgili gerekli tüm dokümanların www.tkdk.gov.tr internet adresinden temin edilebileceğini de hatırlatarak, ayrıca başvuru çağrı döneminde kurum tarafından yapılacak ilave duyuru ve bilgilendirmeler de bu çağrı ilanı kapsamında dikkate alınması gerektiğini söyledi.